Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №51 Рівненської міської ради

No_stress вправи для збереження працездатноcті в посткарантинній напрузі

Якщо у стресовій  ситуації ваш внутрішній голос постійно розмірковує  та чогось вимагає, спробуйте зупинити його. Така безкінечна розмова забирає у вас сили, не допомагає заспокоїтися та перешкоджає пошуку виходу зiскладної ситуації.

 

Як же зупинити внутрішній діалог?

     Перший cпocіб.Постарайтеся розслабитися й заплющте очі. Уявіть широке озеро з чистою водою. Над ним розкинулося високе  небо без єдиної  хмаринки. Будь-яка думка, яку висловлює  внутрішній  голос, порушує  спокій озера. Поверхнею води розходяться кола, озеро хвилюється й мутніє. Намагайтеся якомога довше зберігати  чистоту й рівну поверхню уявної водойми.

     Другий cпociб.Спробуйте уявити величезну кулю, яка починає розгойдуватися, щойно внутрішній голос розпочинає діалог. Ваше завдання — поступово припинити розгойдування, а відтак якомога довше зберігати нерухомість кулі.

     Третій спосіб. Цей спoci6 зупинити внутрішній діалог — найжорстокіший. Вам слід рахувати, поки внутрішній голос знову щось  не скаже. Якщо ви не втримаєте  якоїсь думки під час рахунку, то доведеться починати спочатку. Намагайтеся рахувати щоразу довше. Так ви чітко зрозумієте — у вас є прогрес  чи слід докладати більше зусиль.  Якщо будете постійно практикувати ці вправи, то підвищите свою стресостійкість. Давати раду проблемам iдолати негаразди стане значно легше.

Серце

     Якщо вciдовкола дратують вас iполіпшити настрій не вдається, спробуйте «розкрити своє серце». Для цього глибоко вдихніть iвидихніть, відтак розслабтеся. Ви можете закрити очіабо залишити їх відкритими, якщо вас нічого не відволікає.

     Уявіть людину, яка вас образила. Також ви можете уявити того, хто завдав вам болю, дратує вас або просто вам неприємний. Подумки скажіть цій людині, що прощаєте її. Помиріться з нею й візуалізуйте це. Наприклад, подумки обійміть цю людину, потисніть їй руку, поплескайте по плечу. Усміхніться своєму кривднику, уявіть, що вінтеж стикається з труднощами, страждає, переживає чи не знає, що робити. Що більше людей ви щиро зможете пробачити, то легшим буде ваш стан, ліпше пройде день iви швидше відшукаєте спосіб, як розв'язати проблеми.

 Бувай, поганий настрою!

     Аби поліпшити настрій, візьміть аркуш паперу й кольорові олівці, фломастери чи фарби. Спробуйте відобразити кольором свій настрій — розслабтеся й малюйте лінії, фігури та плями на паперi. Коли замалюете весь аркуш або просто захочете зупинитися, переверніть йогона зворотній бік.

     На чистому - зворотньому  -  боці напишіть 8—10 слів, які характеризують ваш настрій. Важливо писати те, що одразу спадає на  думку. Відтак переверніть аркуш, погляньте на малюнок, що відображає ваш настрій, i перечитайте його опис. Після цього розірвіть  аркуш на дрібні шматочки, зіжмакайте його та викиньте у смітник.  Уявіть, що ви викинули поганий настрій, нав'язливі думки й переживання через проблеми. Так ви звільните себе від негативних емоцій, і хороше не змусить себе довго чекати.

Порожній цидіндр

     Позбутися від негативних емоцій допоможе вправа «Порожній циліндр». Встаньте, ноги поставте на ширині плечей, руки витягніть  уперед  долонями вгору. Станьте на носки, одночасно вигніть спину та витягніть руки вгору й назад. Уявіть усередині порожній циліндр i подумки зберіть у нього все, що вас турбує. Ви можете помістити туди образливі зауваження колег, суперечку в магазині, конфлікт у родині, сварку з друзями, будь-яку несправедливість щодо вас.

     Коли циліндр наповниться, глибоко вдихніть, а потім випустіть усе повітря й розслабтеся. Після цього стрес одразу ослабне, а ви відчуєте легкість i комфорт.

Знеструмлення

     Аби заспокоїтися, сядьте на стілець, трохи витягніть ноги та звісьте руки вниз. Уявіть, що потік роздратування й утоми «витікає» з кистей рук у землю. Візуалізуйте, ніби він струмує від голови до плечей, досягае ліктів, спрямовується до кистей i через кінчики пальців  просочується вниз, у землю.

Коли будете готові закінчити вправу, злегка потрясіть кистями, щоб остаточно позбутися вcix переживань. Легко встаньте, пройдіться кабінетом або кімнатою. Усміхнітся co6i й будьте певі, що тепер день мине добре.

Головний yбip

     Якщо від стресу голова болить i здається величезною, це заважає  ухвалювати рішення. Негайно зупиніться, відкладіть справу, яку виконуєте, i виділіть coбi кілька хвилин. Випрямтеся й розправте плечі. Спробуйте відчути, в якій частині  голови ви відчуваєте тяжкість. Відтак уявіть, що ви стоїте з величезним головним убором, що тисне на голову в цьому місці. Подумки зніміть його й емоційно киньте його на підлогу. Злегка потрясіть головою, всім тілом, ніби позбулися чогось настирливого, що заважало i дратувало.

     Користуйтеся вправами, щоб не дати стресу взяти гору над вами. А про те, що нервовій системі потрібна щоденна допомога й підтримка, нагадає пам'ятка «Як щоденно піддвищувати рівень своєї стресостійкості»

«Як щоденно підвищувати рівень своєї стресостійкості»

1.    Зупиняйте внутрішній діалог. Постійна розмова, яку ви ведете із собою, у стресовій ситуації забирає у вас сили та не допомагає заспокоїтися. Зупиняйте її, адже це марнування часу й енергії;

2.    Випускайте пару. Оберіть спосіб за допомогою якого будете позбавлятися негативу. Наприклад, подивіться комедію, пограйте із сімєю в настльну гру, потанцюйте тощо.

3.    Займіться спортом. Будь-яка фізична активність допомагає зняти напругу. Коли ви займаєтесь спортом, у мозку виробляються нейромедіатори. Вони забезпечують гарний настрій та зменшують вміст у крові гормона стресу – кортизолу.

4.    Не соромтеся плакати. Сльози допомагають пережити проблему й гіркоту, випустити накопичені емоції. Чудово, якщо поруч є близька людина, з якою ви  зможете розділити переживаннята яка здатна втішити вас.

5.    Прощайте. Образи та злість на когось  отруюють  насамперед вас. Вони змушують постійно прокручувати травматичну чи неприємну ситуацію та відчувати негативні емоції. Вибачте людині, яка вас образила , і ви одразу відчуєте полегшення та спокій.

Як швидко позбутися від негативних емоцій:

Øголосно заспівайте

Øpiзкo встаньте i пройдіться

Øшвидко напишіть або намалюйте щось на папері

Øрозмалюйте аркуш паперу, зіжмакайте і викиньте