Майструємо екологічні народні дитячі інструменти

Нині в тренді перебуває все, що пов’язано із префіксом «еко». Дитячі іграшки та музичні інструменти - не виняток. Коштують вони, звісно, недешево. Та чи варто купувати те, що можна виготовити власноруч із природних матеріалів? Тим паче, що такі музичні інструменти можуть змайструвати й самі діти.

Одним із наймогутніших чинників винахідництва є слово «нібито» - сигнальне слово гри. А найдивовижнішою здатністю гри є оживлення могутньою силою уяви звичайних предметів, перетворення власне будь-чого на будь-що. Достатньо кількох вправних рухів -і відбудеться магічне перетворення гарбузового огудиння на дудочку, очеретинок - на скрипку чи цимбали, абрикосової кісточки - на свищик.

Народні дитячі саморобні музичні інструменти з природних матеріалів нагадують справжні й дають змогу задовольняти потребу дитини в розвитку слуху, чуття ритму, відчуття гармонії. Адже дитина часто має психологічну потребу створити шум -покричати, постукати, посвистіти, а народні дитячі музичні інструменти дають їй змогу, насолодившись шумом, перетворити його на мелодію. Утім, процес творення дитину тішить не менше, ніж процес гри. Виготовлення дитиною музичного інструмента власноруч дарує їй змогу навчатися оживляти, навіть олюднювати природу довкола себе, даючи їй голос, звучання. Тож, відчувши широту власних можливостей винахідництва і видобутку звуку, мелодії, дитина вчиться наполегливо й зосереджено досягати мети, а ще - розвивається музично, підпорядковуючи собі звук.

Одними з найпростіших у виготовленні народних дитячих музичних інструментів є свищик та дрикавка з волоського горіха, вуркало-гудок із дерева та дзикавка з дерев’яного гребінця. Спробуйте змайструвати їх разом із дітьми.

Свищик із волоського горіха

На одному з боків цілого волоського горіха посередині ножем або свердлом видовбуємо отвір і виймаємо звідти ядро. Потім цим отвором свищик прикладаємо до губ і знаходимо положення, за якого вийде свист.

Дрикавка

До половинки шкаралупи волоського горіха щільно прив’язуємо міцну нитку, скручену вдвоє. У нитку встромлюємо паличку. Якщо паличку відгинати, а потім відпускати, утворюватиметься звук.

Вуркало-гудок із дерева

Беремо довгий ціпок. Вистругуємо гладеньку дощечку із соснини завдовжки півметра, завширшки - два-три пальці, а завтовшки, як соломина. На цій дощечці з краєчку робимо дірочку, крізь яку протягуємо міцний мотузочок, і зв’язуємо дощечку з ціпком. Після цього потрібно вертіти ціпком дощечку над головою чи перед собою - у русі вона фурчатиме.

Дзизкавка

Поміж зубцями дерев’яного гребінця прокладаємо тоненький папірець.

Злегка торкаючись до нього губами, дмухаємо -  виходитиме звук «дз-дз-дз».