Батьківські збори без помилок

Батьківські збори – обов’язкова форма взаємодії дитячого садка і родин вихованців. Попри це, саме вона нерідко на практиці виявляється найменш ефективною. Чому так відбувається? Яких помилок припускаються організатори.

Об’єднання зусиль дошкільного закладу і сім’ї допомагає створити широкий розвивальний простір, сприятливий для повноцінного буття дитини, розкриття нею своїх сутнісних сил, становлення її активного суб’єкта індивідуальної та колективної діяльності.

Сьогодні вкрай важливо узгодити погляди педагогів та очікування батьків, принаймні з основних напрямів роботи, гуманізувати їхню взаємодію, налаштуватися на професійне та особистісне самовдосконалення. Звісно, провідна роль у здійсненні співпраці дошкільного закладу з родиною належить вихователям.

Основні напрями роботи педагога з батьками:

ü  Психолого-педагогічна просвіта членів родин вихованців.

ü  Залучення батьків до освітнього процесу.

ü  Організація спільної діяльності батьків і дітей.

ü  Надання батькам консультативної допомоги.

Важливо допомагати батькам проживати дитинство разом з малятами, розуміти їх, зробити рідну домівку для дитини місцем радості, де вона почуватиметься комфортно і захищено.

Саме такий результат є показником успішної співпраці з родинами.

Батьківські збори як форма взаємодії

Нині існує багато форм взаємодії з батьками, як усталених, так і нетрадиційних. Незмінними залишаються батьківські збори, які обов’язково проводять двічі-тричі на рік.

Батьківські збори – універсальна форма роботи, яка дає змогу розв’язати цілу низку завдань: організувати колектив батьків, налагодити їх психолого-педагогічну просвіту, забезпечити управління процесом виховання.

Однак, на жаль, вихователі нерідко припускаються помилок в організації цієї форми роботи, що призводить до її неефективності. Так, типовим є перетворення батьківських зборів на суху лекцію у виконанні педагога чи, ще гірше, на перерахування наявних проблем. Якими ж мають бути батьківські збори та як правильно до них підготуватися?

Алгоритм підготовки батьківських зборів

ü  Вибір теми.

ü  Визначення мети.

ü  Підготовча робота: опрацювання вихователем науково-методичної літератури з проблеми, що розглядатиметься; проведення мікродосліджень серед дітей групи та їхніх батьків.

ü  Визначення виду, форми й етапів батьківських зборів, методів і прийомів роботи їх учасників.

ü  Складання сценарію зборів.

ü  Виготовлення запрошень для батьків.

ü  Підготовка проекту рішення зборів, рекомендації пам’яток для батьків.

ü  Оформлення місця проведення зборів.

Щоб збори були ефективними, зацікавили батьків, варто використовувати різноманітні форми спілкування: «майстерні сімейного досвіду», круглі столи, практикуми, інформаційно-ділові ігри, диспути, майстер-класи, уроки для батьків.

Умови успішного проведення батьківських зборів

ü  Заздалегідь повідомте родини про проведення зборів та їхню тематику. Зробити це можна у різні способи. Так, наприклад, батькам буде приємно отримати персональні запрошення.

ü  Оберіть найсприятливіший день і час. Приходьте на батьківські збори в доброму гуморі. Будьте максимально коректні й тактовні, створіть атмосферу взаєморозуміння та взаємоповаги.

ü  Особливу увагу варто приділити розміщенню батьків у групі. Можливо, наприклад, розташувати столи й стільці по колу, щоб усі учасники добре бачили та чули одне одного.

ü  Звертайтеся до батьків тільки на ім’я та по батькові. Підготуйте візитівки з їхніми іменами, особливо якщо учасники мало знають одне одного.

ü  Разом з татами й мамами складіть правила проведення зборів.

Наприклад такі:

Ø  обов’язково знімати верхній одяг (усім без винятку);

Ø  брати активну участь у обговоренні проблеми;

Ø  не погоджуючись з якоюсь думкою, вносити зустрічні пропозиції;

Ø  звертайтесь одне до одного на ім’я та по батькові або лише на ім’я.

ü  Щоб не марнувати час, встановіть регламент і стежте за його дотриманням.

ü  Варто розпочинати збори «хвилинками радості», повідомляючи батьків про досягнення їхніх дітей.

ü  У ході зборів доцільно використовувати ігри та групові форми організації взаємодії батьків. Наприклад, доречно програвати різні проблемні ситуації з життя групи, окремих дітей. (Імена дітей не називайте, ситуації трохи змініть і запропонуйте учасникам зборів знайти оптимальні варіанти розв’язання проблем).

ü  Приймайте і поважайте думки та почуття батьків, навіть якщо вони не збігаються з вашими.

ü  Спілкування на зборах буде більш невимушеним та відвертим, якщо відбуватиметься за чашкою чаю або кави.

ü  Визнавайте внесок батьків у процес виховання їхньої дитини, дякуйте їм за це.

ü  Допомагайте татам і мамам усвідомити важливість їхньої ролі в житті дитини.

ü  Важливо, щоб на зборах приймалися конкретні рішення.

ü  Постарайтеся переконати батьків, що наступна зустріч буде цікавою та важливою для них, і її не варто пропускати.

Наприкінці зборів необхідно підбити  підсумки, прийняти певне рішення (проект якого бажано підготувати заздалегідь і запропонувати для обговорення). Рішення може містити не тільки перелік запланованих дій і відповідальних за їх реалізацію, а й рекомендації або пам’ятки для батьків.