Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №51 "Горобинка" Рівненської міської ради

Грип

Грип - різновид застуди (ГРВІ). Виявити його може тільки лабораторія. Він відрізняється від застуди стрімким початком. Симптоми грипу : сильна слабкість, сонливість, розколювальний головний біль, біль в очах, суглобах, м'язах, жар. Іноді - біль у горлі, кашель, нежить, нудота, блювання, пронос. Іноді симптоми грипу можуть і не проявлятися (спадковість). 

 

Форми грипу.

Найчастіше грип проходить в легкій і середній формі. Легка форма-5-6 днів - зачіпає верхні дихальні шляхи (ніс, гортань), активно виділяється слиз. Середня форма: уражаються нижні дихальні шляхи (бронхи, легені) і можлива смерть від ураження серця і судин. Важка форма - токсична: на 4-6 день настає смерть через ураження нервової системи, серця і судин.

Перебіг грипу. Ускладнення

Важливо знати час початок хвороби, тому що вирішальними будуть 1-2 доби. Важкі наслідки - запалення легенів, ураження нервової системи, серця, судин, смерть - викликає не сам грип, а його ускладнення через бактеріальні інфекції. Вони можуть проявитися вже на 3 день хвороби і вибирають найбільш вразливі місця організму. Наприклад, хронічні захворювання.

Профілактика грипу.

За територією будинку слід носити мед. маску (міняти кожні 2 години), частіше дезінфікувати руки (спиртові серветки, р-н хлоргексидину), змащувати ніс оксоліновою маззю, приймати гомеопатичні протигрипозні засоби, пити трав'яні настої (вітамінний збір Елекасол).Профілактика грипу включає використання продуктів бджільництва (маточне молочко, прополіс) та продуктів, багатих молочнокислими бактеріями (кефір, йогурт, концентрований йогурт-біфідок або інші пробіотики).

Лікування грипу.

Тільки лікар правильно підкаже правильне лікування грипу. А при виборі ліків віддавати перевагу більш нешкідливим і результативним.

Слід забезпечити організм вітаміном С (1г на добу-для дорослих, але не більше 5 днів).

Лікування грипу вимагає постільного режиму з рясним питтям потогінну (Елекасол, липа, ромашка, малина з лимоном), яке виведе отрути, що виділяються вірусом. Потрібно приймати противірусні препарати, такі як Амізон і жарознижуючі, протизапальні ліки (наприклад, парацетамол, але не довше 5 днів). Лікування грипу прискориться, а ризик ускладнення зменшиться, якщо госпіталізувати хворого.

Грип у дітей

Дитячий організм більш чутливий як до ліків, так і до температури, тому грип у дітей може проходити важче. У першому випадку, потрібно враховувати схильність дитини до алергії, хронічні захворювання і разову і добову дозу ліків (див. інструкцію). У другому випадку, пам'ятати, що температура 38гр. для дитини - екстремальна температура (діти погано переносять гіпертермію), а також те, що у випадку "білої гарячки" (коли при високій температурі дитина не червоніє, а біліє, а низ живота і ноги покриті висипом), не можна використовувати обгортання або звичайні способи зняття температури, а терміново викликати швидку допомогу.

Необхідність швидкої допомоги

Якщо посилився головний біль, почастішало дихання (задишка), важко дихати, з'явився синій відтінок шкіри, паморочиться голова, з'явилися судоми, галюцинації, кольоровий слиз, біль у грудях, набряклість обличчя, блювання, висип - необхідно вживати термінових заходів.

Вакцинація: найефективніший засіб захисту

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
    Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

Що лікує грип

Лікувати грип можна за допомогою:

Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу - лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

Що не лікує грип

Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

ü  Антибіотиків - вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, тощо.

ü  Гомеопатичних препаратів - немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.

ü  Імуностимуляторів, імуномодуляторів - немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусу грипу. Водночас їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.

ü  Народних засобів - лікування виключно народними засобами є неефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав'яні відвари, чаї та настоянки на вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом'якшення симптомів грипу за умов грамотного використання без зловживань.

Інфекційний контроль: прості речі рятують життя. Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщодотримуватись кількох простих речей.

Навіть якщо ознак хвороби немає:

ü  Уникати скупчень людей - аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

ü  Користуватися одноразовими масками при необхідності - щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками.

ü  Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання - як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.

ü  Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми - для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

ü  Мати чисті руки - інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками.

ü  Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками - як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті.

Пам’ятка для батьків
    Що повинні виконувати батьки, щоб попередити зараження грипом дітей:

ü  особистим прикладом виховувати у дітей дотримання правил особистої гігієни та ретельно їх виконувати;

ü  обмежувати перебування дітей у місцях масового скупчення людей;

ü  носити двошарову марлеву пов′язку або разову маску, міняти її кожні 4 години;

ü  мити руки з милом протягом 20 секунд;

ü  споживатихарчовіпродуктизвисокимвмістомвітамінів, абовітаміннітаіншіпрепарати, щопідвищуютьзахиснісилиорганізму;

ü  якщонемаєалергічнихпроявів, даватимедтаіншіпродуктибджільництва, цибулю, часник, чорнуредьку, хрін, травянічаї;

ü  прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку відразу ж після використання потрібно викидати;

ü  змазувати слизові оболонки носа 0,25% оксоліновою маззю або олійним настоєм часнику з цибулею.

Які ознаки захворювання у дитини повинні примусити батьків негайно звернутися за медичною допомогою:

ü  скарги на сильний головний біль;

ü  прискорене або ускладнене дихання;

ü  синюшність навколо рота, інших шкірних покровів;

ü  поява на тілі крововиливів (навіть дуже маленьких), носової кровотечі;

ü  висока температура тіла;

ü  відмова від пиття;

ü  важко розбудити дитину, відсутня її реакція на звернення;

ü  надмірне збудження або поява судом;

ü  поява блювання, часті рідкі випорожнення

ü  відсутність сечовипускання або сліз під час плачу.

Що робити, якщо дитина захворіла на грип:

ü  залишити вдома;

ü  покласти в ліжко і негайно викликати лікаря;

ü  розташувати в окремій кімнаті або огородити ширмою;

ü  виділити індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни;

ü  одягнути двошарову марлеву пов′язку або разову маску;

ü  мити руки з милом після кожного контакту з хворою дитиною;

ü  провітрювати приміщення декілька разів на добу;

ü  робити вологе прибирання приміщень оселі з використанням дезінфікуючих засобів;

 

ü  давати хворій дитині пити багато рідини до приходу лікаря (сік, негазована вода, морс, компот тощо).