Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №51 "Горобинка" Рівненської міської ради

Йога для дітей: для сили і гнучкості

Йога для дітей - це комплекс вправ, який сприяє нормальному фізичному і психічному розвитку дитини.

Основна мета таких занять - зміцнити здоров’я та навчити дитину уважно, з повагою й усвідомлено ставитися до всіх проявів свого організму, а також підтримувати свою самооцінку. На думку фахівців, дитяча йога допомагає розвивати координацію рухів, фізичну витривалість, гнучкість і силу. Асани поступово зміцнюють усі без винятку м’язи тіла, роблять їх еластичними, а також збільшують рухливість суглобів. Йога допомагає формуванню правильної постави, оскільки зміцнює м’язовий корсет.

Ще одна важлива функція вправ з йоги - нормалізація роботи внутрішніх органів дитини і, зокрема, травного тракту, а отже - зміцнення імунітету та підвищення опірності до інфекційних захворювань. Дітям із надмірною масою тіла асани допоможуть стати стрункішими.

Досвідчені інструктори з йоги заняття зазвичай проводять в ігровій формі, беручи до уваги те, що дітям подобається копіювати поведінку тварин. Програми занять, як правило, містять такі напрямки: ознайомлення з можливостями тіла; виховання усвідомленого ставлення до власного здоров’я; формування правильної постави; вправи для розвитку гнучкості і розвитку м’язової сили; розвиток координації і пластики рухів; ігри-тренінги для опанування навичками спілкування, спостереження, уважності, фантазії, активності.

Дитячою йогою можуть займатися всі діти, зокрема, й з обмеженими фізичними можливостями, починаючи з трьох років. Вони виконують ті самі вправи, що й дорослі, проте з урахуванням віку, оскільки деякі асани мають здатність впливати на гормональний фон.

Статичні вправи, які повторюють пози тварин, розвивають гнучкість, покращують концентрацію уваги і пам’ять, що має особливе значення для дітей дошкільного віку, а також сприяють встановленню емоційної рівноваги, що важливіше для підлітків. Натомість динамічні комплекси йоги для дітей підтримують належну фізичну форму, формують гарну поставу і дарують хороший настрій.

Доведено, що більшість вправ йоги впливають на гнучкість хребта, живлення міжхребцевих дисків і правильну поставу. Проте робота з шийним відділом хребта ще й сприяє покращанню живлення головного мозку, допомагає усунути напруження очей. Для тих дітей, які потерпають від частих ангін і застуд, також дуже корисні вправи для шиї. Через те, що чимало вправ йоги сприяють розширенню грудної клітки, що, своєю чергою, дозволяє легеням повністю розкриватися, вони будуть корисними для дітей із бронхолегеневими або серцево-судинними захворюваннями.

«Внутрішній масаж» при виконанні асан покращує кровообіг внутрішніх органів, зумовлює виведення токсинів, шлаків, продуктів розпаду. При цьому поліпшується обмін речовин, краще засвоюються вітаміни та мікроелементи з продуктів харчування, нормалізується маса тіла - зменшуються жирові відкладення у повних та досягається необхідна маса у занадто худих дітей.

Поза тим, йога вважається прекрасним способом для усунення напруження і заспокоєння. Вона дає вихід природній дитячій активності, тому стане в нагоді неврівноваженим, нервовим і неуважним дітям, яким складно концентруватися. Доведено, що школярі, які займаються йогою, дисциплінованіші, краще навчаються та менше втомлюються. Йога допомагає здобути фізичну і душевну рівновагу.

Йогу необхідно практикувати щонайменше 5-6 разів на тиждень, починати з 20 хв і поступово збільшувати тривалість заняття до 45 хв. Приміщення, де вони відбуваються, необхідно добре провітрювати. Ноги повинні бути босі, одяг - вільний, з натуральних тканин, які добре пропускають повітря.

Протипоказаннями до занять йогою є застуда і висока температура тіла. Дівчатам під час критичних днів не варто виконувати вправи, які пов’язані із сильним розтягненням чи стисканням ділянок живота і таза.

Назагал йога допомагає зростати дитині в гармонії з собою, відчувати свою цілісність і особливість, усвідомлювати творчі можливості.