Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №51 "Горобинка" Рівненської міської ради

Як провести зиму: дитячі ігри взимку

Рухова діяльність дітей в зимовий час значно скорочується, зменшується і час їхнього перебування на повітрі, що негативно позначається на їх самопочутті і фізичному розвитку. Ігри взимку на повітрі сприятливо впливають на фізичний стан дітей.

        У відлигу сніг пластичний і добре ліпиться. У такі дні діти споруджують снігові фортеці, гірки, ліплять баб і сніговиків. Коли сніг покривається кіркою льоду, можна не тільки кататися на санках, ковзанах, лижах, але і проводити багато ігор, які освоїли влітку. Це, наприклад, такі ігри, як "Порожнє місце”, "Ловля парами”, "Салка і м’яч”, "День і ніч”, "Наступ”, "перебіжки з виручкою”, "Більше передач”, "піонербол”, і багато інших.
        Весело проходять на сніговий майданчику ігри з елементами силової боротьби, наприклад, "Перетягування канату”, "Перетяжка парами”, "Рухомий ринг”, "Прорив ланцюга”, "Боротьба вершників” та інші, включаючи атракціони і поєдинки.
        Ігровий майданчик, на якій передбачається проведення ігор повинна бути захищена від вітру, і якщо на ній є обмерзлі місця, то їх потрібно посипати піском або золою. Що стосується розмітки майданчика, то можна вдатися до найпростішого способу – використання дитячих прапорців. Вони легко встромляються в сніг і добре видні граючим. Ними можна позначити кути і контури майданчика при проведенні ігор з м’ячем, під час перебіжок. Прапорцями відзначають лінії старту, місця поворотів і пр. Для орієнтації під час гри снігову площадку слід розмітити розведеним в гарячій воді розчином синьки або будь-якого анілінового барвника (синього, помаранчевого, бордового). Фарба наноситься кистю, через 15-20 хв проведені лінії (шириною 4-5 см) поливаються гарячою водою. Коли вода замерзне, розмітка залишиться під невеликим шаром льоду і не зітреться протягом тривалого часу.

Слід пам’ятати, що проведення ігор взимку на повітрі має свою специфіку. Дорослий зобов’язаний стежити за тим, щоб учасники швидко включилися в гру, діяли активно і не простоювали в бездіяльності на морозі. Для цього слід частіше міняти водящих, намагатися виключити правила, за якими діти надовго вибувають з гри. Такі ігри краще не проводити. Більш рухливі ігри на повітрі слід чергувати з менш рухливими, регулювати час і кількість повторень. Зрозуміло, остання гра повинна бути менш рухлива. Треба враховувати метеорологічні умови. Найбільш сприятлива погода для проведення рухливих ігор взимку на повітрі – це безвітря при температурі до -10 градусів. 

 Інвентар для ігор на сніговий майданчику різноманітний (м’ячі, прапорці, відмінні пов’язки, ключки, санки і пр.), добре, якщо він пофарбований в яскраві кольори. Інвентар слід готувати заздалегідь і стежити за тим, щоб він завжди знаходився в порядку.

В основному рекомендується використовувати ігри, знайомі дітям, які не потребують тривалого пояснення і складного інвентарю. Зміст гри необхідно пояснювати коротко й зрозуміло, показуючи найбільш важливі ігрові моменти.

Сніжки

Найпоширенішою зимовою розвагою, напевно, є гра в сніжки. Можна зробити масові бої, або тематичні, а можна спробувати влучати в мішень. Так ви повправляєтесь і у влучності. Або ж, якщо у вас назбиралось четверо і більше дітлахів, то можете поділити їх на команди і влаштувати змагання. Завдання просте: двоє дітей кидають сніжки, а інші ловлять їх у відерко. Чия команда більше наловила сніжок, ті і перемогли.

Чиї сліди?

Захопливою пригодою буде, якщо ви відправитеся з дитиною в зимовий ліс, або парк та видивлятиметесь сліди на снігу. Дитині весело буде впізнавати сліди різних тваринок та пташок.

Сліди сніжної людини

А хто сказав, що загадкові сліди не може залишати сама дитина? Зробіть з картону, чи пластмаси лапи сніжної людини та одягніть їх поверх зимового взуття дитині. Так і відправляйтесь на прогулянку.

Вовки

Вовча зграя старається ходити слід у слід, щоб не залишати за собою багато відміток. Тому можете пограти з дитиною в доганялки, але з умовою, що треба попадати ногами слід у слід.

Малюнки на снігу

Якщо використати звичайні акварельні фарби, то ними можна малювати навіть на снігу. Підійдуть також харчові фарби, розбавлені водою. Розбризкуючи їх на снігу, вийдуть чудові малюнки. А якщо заморозити акварель з водою, то можна буде зробити кольорові статуї. 

Ліплення зі снігу

Загальносімейна розвага, в якій з величезним задвовленням візьмуть участь як найменші, так і старше покоління. Для натхнення радимо спочатку відвідати яку-небудь виставку снігових скульптур (якщо така є у вашому місті) або подивитися в Інтернет, які снігові скульптури виготовляють умільці. Можна організувати навіть сімейний конкурс з невеликими призами за кращу ідею скульптури, краще втілення, за найсмішнішого сніговика. Обов'язково візьміть з собою відеокамеру: процес ліплення, порівняння та видачі призів увійде в архів незабутніх сімейних вражень.

Обмеження: На жаль, для ліплення підходять лише ті дні, коли температура повітря коливається близько 0 ° C.

Взяття сніжного містечка

Це - старовинна сибірська гра, дуже популярна серед козацтва. Ніхто не заважає пограти в неї і зараз - з друзями та рідними. Чому б не побудувати снігову стіну, не розділитися на дві команди і не спробувати одним обороняти містечко, а іншим його штурмувати? І не важливо, що в давнину це робили на конях. Купа мала з піхотинців  на снігу, може бути ще веселішою і азартнішішою ...

Обмеження: Слід одягтися в теплий непромокаючий одяг, що виключить переохолодження та травми. Кидаючись сніжками, намагайтеся не потрапляти супротивнику в обличчя, оскільки добре зліплений сніжок запросто залишить і синець, і садно.

Романтика зимової прогулянки

Думаєте, що прогулянка по зимовому лісі - це лише спокійна ходьба закутаних людей? Нічого подібного! Існує маса ігор, призначених спеціально для зимових прогулянок. Наприклад, спробуйте стати слідопитами.

Якщо ваша дитина ще не знайома зі слідами птахів і тварин, цей захід буде носити пізнавальний характер. Крім того, можна звернути увагу малюка і на інші сліди. Наприклад, на слід власних чобітків, санок, відерця чи іншої іграшки, машини.

Не менш захоплююча гра в шукачів скарбів. До прикладу, один романтик заздалегідь закопав коробочку із золотим колечком в примітний замет, а потім змусив свою дівчину відшукати цей скарб і лише після цього подвигу урочисто зробив їй пропозицію.

В якості скарбу може бути обраний будь-який предмет: для дітей - іграшка, для дорослих - подарунок-сюрприз. У звичайній ситуації водить ховає скарб від інших, а той, хто першим знайшов його, стає ведучим, і так - поки всі не награються.

Обмеження: Такі ігри настільки захоплюють, що можна замерзнути непомітно. Чи не віддаляйтеся занадто сильно від дому або машини і пам'ятайте про те, що замерзають руки, ноги або ніс - це сигнал негайно відправитися в тепло!

Картонка, санки або ватрушка? На чому безпечніше всього кататися з крижаної гірки

Спуск з гірки на санках та інших пристосуваннях       

З'їхати  з гори на санчатах, де вільно можуть розміститися дитина і дорослий, можна в багатьох парках. Години катання зазвичай вистачає, щоб повністю насолодитися цим доступним лише взимку задоволенням. Кататися веселіше всією родиною, з дітьми від двох років.

Але спускатися з гірки можна не лише на санках, хоча на користь санок говорить їх тисячолітня історія. Вони досить широко затребувані і сьогодні, проте деякі моделі можуть бути надмірно важкі й громіздкі. Впоратися з ними маленькій людині вдається не завжди. Якщо ви вирішили скотитися з гори разом з малюком, будьте гранично уважні. Ніжка дитини може викривитись, і тоді ризик виникнення перелому гомілкової кістки стає реальним.

Можна обрати снігокати, але управління ними під силу не кожному. При наїзді на перешкоду або різкому гальмуванні "вершник" ризикує перекинутись через кермо. Та й - зважаючи на солідну вагу - затягувати їх на гірку - задоволення не з приємних.

І нарешті, писк останніх сезонів - сноутюб, або «ватрушка». По суті, цей пристрій є надутою  камерою, поміщеною в міцний пластиковий чохол. Спускатися на такому колесі дуже захоплююче і комфортно, але обережність все-таки не зашкодить. Цей швидкісний болід сильно пружинить на трамплінах, тому існує небезпека вилетіти з нього.

Обмеження: Треба бути обережним: є ризик травми через незручний маневр або зіткнення з іншими учасниками спуску з гірки.

 

Повернувшись додому, відразу роздягніть дитини, напоїть його чаєм, бажано з малиновим варенням. Чаювання пройде дуже весело, якщо ви будете разом згадувати найяскравіші моменти вашого спільного прогулянки. Тепер ви точно знаєте, як провести зиму здорово!